מהו בדיוק אי למטבח ולמי הוא מתאים?

בעבר, אמנם היו מטבחים בישראל שהיו לב הבית והמשפחה כמאפיין מרכזי של החברה הישראלית, אולם מעצבים ואדריכלים בדרך כלל לא הקדישו לשטח המטבח מחשבה רבה, אלא התרכזו בחדר המגורים כחדר משפחה.

היום זה אחרת, וברור שהמטבח הפך להיות גם החדר שבו מתכנסים רבות ולא רק לאכילה אלא גם לאירוח המשפחה ולשיחות והתכנסויות שונות. זה הופך את המטבח לחדר שמחייב הרבה יותר תשומת לב מאשר בעבר. מסיבה זו יובאו לכאן פתרונות שאפיינו בעיקר מטבחים אמריקאיים כמו אי למטבח, שסביבו יושבים ואוכלים או משוחחים בזמן הבישול. כך שאי למטבח הפך למראה נפוץ הרבה יותר בימינו, וכעת יש לבדוק אם הוא מתאים גם לכם, בין אם אתם מתכננים לרכוש מטבח חדש או אם אתם באמצע שיפוץ מטבח נוכחי שלכם.

רוצה לשדרג את המטבח? כמה פרטים ונחזור אליך בהקדם!

אפשר גם להתקשר: 052-9095405

אי למטבח

מהו אי למטבח?

אי למטבח הוא יחידה בנויה עצמאית שניצבת במרכז המטבח או צמודה לאחד הקירות, תלוי בעיצוב המטבח ובגודל השטח שלו. יחידה עצמאית זו נבנית בדרך כלל כדי למלא שלוש מטרות עיקריות, ועוד אחת משנית אצל משפחות דתיות:

 • משטח עבודה נוסף.

 • שטח אחסון נוסף.

 • שולחן ישיבה ואכילה.

 • שמירה על כשרות על ידי הפרדה בין משטח עבודה בשרי לחלבי.

הנוחות של אי למטבח ברורה אבל היא ניכרת רק במטבחי רחבי ידיים שבהם אפשר באמת לבנות אי לפי יחס ומידות נכונות, שהופכים אותו ליעיל ולמועיל באמת. לא בכל מטבח צריך אי כזה, ובמטבחים מסורתיים של פעם שולחן גדול שימש לאותה מטרה. סביר להניח שזה היה מה שהצית את הדמיון של מעצבים שהחליטו להפוך את הקונספט של שולחן זה ליחידה עצמאית.

מעבר לכך, אי למטבח יכול להשתלב במטבחים בסגנונות מגוונים, כולל מטבחים מודרניים ומטבחי יוקרה.

אי למטבח

מה צריך לדעת עוד על אי למטבח?

לפני חידוש מטבחים או שיפוץ מטבחים יש לקחת בחשבון את שיקולי התכנון ומידות אופטימליות של אי למטבח. לא בכל מקום אפשר לבנות אי למטבח, עם כל הרצון הטוב. זה נשמע אופנתי ורב תועלת אבל לא תמיד הוא נכון למטבח שלכם. אלה השיקולים והעקרונות של בניית אי למטבח שיש לקחת בחשבון לפני ששוקלים זאת:

 • צורכי המשפחה – בקניית בית או תכנונו לוקחים בחשבון את צורכי המשפחה ולכן אם אינכם מבלים שעות במטבח ואם אינכם מאסטר שפים חובבים, בניית אי למטבח תייקר את העלויות שלא לצורך. אם אינכם מארחים כלל ואתם מעדיפים להתכרבל מול הטלוויזיה ולבשל את המינימום, גם לא תפיקו הנאה מכל היתרונות הניכרים של אי למטבח. כלומר, משפחה שאוהבת לבשל ולארח, להתכנס במטבח ולשבת בניחותא תוך כדי שהבשלנים מבשלים ברקע, היא המשפחה שאי ישרת אותה הכי טוב.

 • גודל המטבח – זהו השיקול הראשון במעלה. מכיוון שאי אפשר לבנות אי למטבח קטן בכוח במקום קטן וצפוף, יש לתכנן את המטבח מראש בבתים פרטיים בעיקר, או בבניינים משותפים שבהם יושם דגש על המטבח כלב הבית. אפשר למצוא פתרון לאי במטבח קטן אבל הוא יהיה חייב להיות יצירתי ויעיל מאוד.

 • מידות אופטימליות – נגזרות מגודל המטבח משום שלאי מטבח יש בין שלוש לארבע דפנות חופשיות שביניהן לבין הקירות והארונות מסביב חייב להיות רווח של מטר לפחות. זה אמור לאפשר מעבר או עמידה של שני אנשים שעובדים, פתיחה נוחה של מגירות וארונות והובלת כלים וציוד בנוחות במעברים.

 • פונקציות – לאי יש כמה פונקציות ואפשר לקבוע בו את שולחן האכילה, את משטח העבודה, להוסיף כיור שחשוב במיוחד למשפחות שומרות כשרות, לבנות כמה שיותר פתרונות אחסון כמו מגירות וארונות ו/או לעצב אותו כמחיצה בין המטבח לסלון.

 • חומרים – בדרך כלל אי למטבח נבנה מעץ, או מחומרים דמויי עץ, והמשטחים יהיו משיש, עץ או נירוסטה. השיקולים שיכריעו באילו חומרים להשתמש מתבססים בעיקר על התקציב שעומד לרשותכם, כמובן, אבל גם על האסתטיקה והטעם האישי שלכם. קחו בחשבון גם שמשטחי עבודה מעץ אמנם יפים ומעניקים נופך כפרי ורומנטי, אבל הם קשים יותר לתחזוקה. נירוסטה אידיאלית במיוחד לשומרי כשרות, ושיש הוא קלאסי למי שמחפש חומר יציב ועמיד לשנים רבות. העץ עצמו חייב להיות איכותי משום שהאי משמש לתפקידים רבים ולכן נעשה בו יותר שימוש. כאשר מדברים על מטבחי חוץ לעומת זאת, החומר צריך להיות לרוב קשיח ועמית מפני תנאי מזג אוויר שונים. מטבחי חוץ נהוג לעשות מבטון יצוק או חומרים קשיחים אחרים.

 • צבעים וגוונים – אי למטבח אינו יכול להיות מנותק מהעיצוב מסביב ולכן שימו לב עד כמה הוא משתלב בסביבה. אפשר להוסיף אותו מאוחר יותר, אמנם, אבל גם אז הוא יהיה חייב להתאים כדי לא לבלוט לרעה. אי למטבח נועד להשתלב בטבעיות במטבח גם בצבעוניות שלו ולהיות חלק בלתי נפרד ממנו.

 • אבזור – החלק המהנה של התכנון משום שהוא זה שעליו נעשית רוב העבודה ולכן מכשירי חשמל ואביזרי בישול כמו בוצר בלוק מקצועי יכולים להוסיף למראה המרשים שלו.

 

מתעניינים ב שדרוג מטבח ישן? אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ואחד מנציגנו ישמח לתת לכם מידע רחב יותר.

newkit

כתוב/כתבי תגובה