מה זה מטבח פרובנס?

שנים רבות היו כאן טרנדים שונים שנקראו על שם מקומות רחוקים שלא כולם ביקרו בהם, אולם כעת כשיודעים מהו מטבח צרפתי אפשר לדייק יותר בבחירה העיצובית. 

זה לא חדש שאנשים רוצים להכניס לביתם את ההשראה ששאבו מרחבי העולם, כדי ליצור אצלם את המראה שמעניק גם תחושה של ארץ אחרת, תרבות שנהנים ממנה גם בבית. גם בגלל זה מטבחים בעיצובים שונים זוכים לשמות שלקוחים מרחבי העולם, כדי לגרום לכם להרגיש שאתם ממש שם. אולם חלק מהם נקראים כך משום שהעיצוב שלהם מדויק ומחקה אחד לאחד את המאפיינים האסתטיים והיעילים של מטבחים מסוימים, ובגלל זה מטבח פרובנס הפך לאחד המבוקשים שבהם. הוא מציג מראה ביתי ומתוכנן היטב לרווחת העוסקים במלאכה במטבח, יחד עם חלוקת מקום יעילה מאוד.

רוצה לשדרג את המטבח? כמה פרטים ונחזור אליך בהקדם!

אפשר גם להתקשר: 055-5696404

למה דווקא מטבח פרובנס?

פרובנס הוא חבל ארץ בצרפת שנמצא בין אזורים שכל אחד מהם מוסיף השראה והשפעה משלו כך שמתקבל מראה ייחודי מאוד לכל מה שנעשה בו: הוא גובל בים התיכון, באזור בורגונדי ובאיטליה, ויש בו גם ערים מרכזיות כמו עיר הנמל מרסיי וגם כפרים ועיירות. המיזוג הזה שבין עיר לכפר ובין השפעות שונות הוא שיוצר את המראה הייחודי של מה שנבנה בו. הוא כפרי אבל מתוחכם, חקלאי אבל גם תיירותי, מכיר באורבניות של הערים המרכזיות והידועות בו אם כי לא מכניס אותה לשימוש מופרז בעיצוב, כפרי אבל לא גס כי אם מעודן, וים תיכוני במובן של השימוש הנבון באור ובטבע כחלק מפתיחתו למרחב שסביבו. זהו אזור יפהפה שמושך אנשים גם בגלל ההיצע הקולינרי שלו אבל גם בגלל התחושה שהכל נראה ונחווה עוצמתי יותר במקום כזה. כך שברור למה מטבח פרובנס גם יביא את כל העוצמות האלה לעיצובו בסגנון זה בכל מקום אחר בעולם.

אז איך נראה מטבח פרובנס?

מטבח פרובנס

  • חומרים טבעיים בלבד – לא תמצאו הרבה מתכת עתידנית במטבח כזה אלא עץ בעיקר, משום שחומר הגלם מצוי שם בשפע והוא מתאים יותר לעיצוב המטבח הכפרי במהותו. עם זאת, להבדיל ממקומות כפריים אחרים שבהם העץ נשאר גולמי ולא מלוטש, טוב הטעם האיטלקי שמשפיע על פרובנס מחייב עץ מלוטש ומהוקצע. כך שהארונות בנויים בסגנון מסוים ומתוחכם. הארונות והנגרות במטבח פרובנס דומיננטיים אולם חייבים להיות איכותיים ובעלי מראה כפרי אבל מתוחכם.
  • ריבוי ארונות ומדפים – מהשימוש הרב בעץ נובע שגם אין מחסור במקומות אחסון והם אפילו פומביים כדי להציג את הכלים היפים שמתגאים בהם בבית. בכלל, המסורת הכפרית של צרפת ואיטליה היא להציג בפני האורחים כמה שיותר אסתטיקה וכלים יפים, משום שזוהי גאוות הבית. כך שמדפים פתוחים, כונניות ומדפים חיצוניים יהיו מאפיין מאוד מובהק של מטבח פרובנס. בניגוד לישראלים שמעדיפים לדחוף הכל פנימה ולאחסן מאחורי דלתות סגורות, במטבח פרובנס הכלים הם חלק מהקישוט של המטבח. זה גם ברור למה, משום שזה נותן למטבח את המראה החמים והלא מנוכר. זה אומר שעיצוב כזה מתאים לאנשים שאוהבים להציג את הביתיות שלהם ואוהבים לארח גם במטבח, מבלים בו שעות רבות ומתגאים באוספים השונים שלהם. אם אתם מעדיפים מקום סגור ומסוגר מבלי שהכל יוצג בפומבי כנראה שהסגנון הפרובנסי הזה פחות מתאים לכם.
  • טקסטילים ואריגים – עבודת הנגרות המרובה במטבח פרובנס והחשיבות של אוספי כלים יפים ומעניינים הם החלק החשוב באלמנטים העיצוביים, גם טקסטילים ואריגים כמו מפות, מפיות, וילונות ושטיחים עשויים להיות חלק בלתי נפרד מהמראה של מטבח פרובנס. אם פעם היו נשות הבית מתגאות בתחרה שרקמו ובמפות שתפרו, היום תוכלו להחליף זאת באריגים קנויים אבל כאלה שנותנים לבית ולמטבח מראה פשוט וחמים באמת, לא עתידני ואלגנטי מדי. זה צריך להיראות כמו משהו שמישהו מבני הבית הכין כי כך נהגו באזורים אלה וגם זה חלק מגאוות הבית.
  • צבעים חמים – גם לבן שמנת הוא חלק מהצבעים החמים של מטבחי פרובנס ואם זה מה שאתם אוהבים אפשר לשלב אותו בצבעים נוספים שמשלימים את העיצוב. בכל מקרה, מכיוון שיש הרבה שימוש בחומרים טבעיים במטבח פרובנס אתם יכולים להניח שגם הכחול ייראה כחול אירופי מעניין ולא כחול מתכתי ועתידני מדי. אפשר לשלב כמה צבעים כמובן, אבל לא לקשקש אותם יותר מדי בסגנון מודרני שמעייף את העין. המטבח אינו חדר ילדים אלא מקום למבוגרים בלבד ובפרובנס לא משחקים בו משחקים אלא מתעסקים בחומרי גלם שדורשים תשתיות ראויות וטובות.
  • משטחי עבודה רחבים – מטבח פרובנס הוא מטבח שמביאים אליו הרבה חומרי גלם ולכן משטחי האחסון והעבודה בו חייבים להיות רבים וגדולים. ירקות ופירות מניחים בסלסלות ובקערות ישירות על השיש או שולחן העבודה, ולכן הבטיחו לעצמכם מקום רב כדי שתוכלו גם לעבוד בו. מטבח כזה הוא למעשה המטבח בה”א הידיעה של כל מי שאוהב לבשל ולארח, ולשתף את בני הבית והאורחים בחלק משלבי ההכנות. זהו בילוי לגיטימי ולכן גם המטבח נראה מעוצב ומרווח כל כך.
  • מזווה – מזווה חומרי הגלם היבשים או לאחסון התוצרים שלכם כמו ריבות ומחמצים מעשה ידיכם הוא מאפיין מוכר נוסף של מטבח פרובנס. אם אתם חולמים על חדרון שבו אפשר להיכנס ולבחור בנוחות את כל מה שנחוץ לכם לבישול או לאחסן בו ברווחה מבלי לאבד בו כלום. כך שתוכלו גם ליהנות מהנוחות שבחדרון ייעודי לכך. זה גם הרבה יותר פרקטי אם אתם בית של חובבי אוכל ולא רק בישולים והכנות. אין דבר יותר נוח מאשר מזווה שבו הכל נשמר בטמפרטורה וביובש וחושך נכונים כדי להאריך את החיים של החומרים והאוכל שאחסנתם בו.
  • כפריות מבלי לוותר על מודרניות – כפרי זה מראה ותחושה, אבל זה לא חייב להיות פרימיטיבי. נכון שהמסורת מחייבת קווים מסוימים ומראה שמזכיר את המרחב הכפרי שנכנס למטבח מהחלונות הגדולים ומדלת המטבח הפתוחה לרווחה, אבל אין חובה לוותר על מודרניות כמו מכשירי חשמל ושאר הגאדג’טים שאנשים אוהבים. זה נכון במיוחד כאשר אתם מעצבים מטבח פרובנס כדי להבטיח שיהיה לכם מלכתחילה מקום רב לבשל בו. במטבח כזה אפשר להעמיד מתקנים שונים מבלי שיסתרו את העיצוב המסורתי ואפשר להכניס מכשירי חשמל מתקדמים וליהנות מהם ללא נקיפות מצפון. להפך אפילו, זהו שילוב אידיאלי בין החדש לישן שמוכיח שעיצוב בנוסח פרובנס מעולם לא נס ליחו. זהו עיצוב שנכון לעדכן בכל שנה מחדש ולשמור על המאפיינים העיקריים שלו.
newkit

כתוב/כתבי תגובה

דילוג לתוכן