תכנון מטבח: כך תעשו זאת נכון

בעת תכנון בית חדש או משופץ, מוקדשת תשומת לב מיוחדת לתכנון מטבח כך שיתאים לאופי המשפחה הספציפית, לגודלה, להרגלי האירוח שלה ולהרגלי השימוש במטבח.

תכנון מטבח איך לעשות את זה נכון?

בשלב ראשון בבואכם לתכנן מטבח או שדרוג מטבח, רצוי לבחור אדריכל או מעצב פנים המשדר אתכם על אותו גל, אדם שראיתם מטבחים שהוא תכנן בבתים אחרים, שאהבתם את דרך החשיבה והביצוע שלו, ושאתם מרגישים שיש ביניכם כימיה. המטרה היא שאיש מקצוע זה ילווה אתכם לאורך כל התהליך, מהחשיבה על חידוש מטבח, דרך התכנון המדוקדק והשרטוטים שיכין ועד בחירת כל חומרי הגלם, עבור הארונות האריחים, משטחי העבודה, חלונות, וילונות, רכישת אקססוריז ועוד. והוא זה שיפתור כל בעיה שתצוץ תוך כדי תהליך העבודה.

רוצה לשדרג את המטבח? כמה פרטים ונחזור אליך בהקדם!

אפשר גם להתקשר: 055-5696404

תכנון מטבח – איזה מידע דרוש למעצב?

בשלב תכנון מטבח, מפרטים בפני האדריכל את צרכי המשפחה, האם מבשלים הרבה במטבח או נוהגים להזמין או לרכוש אוכל מוכן? כמה אנשים גרים בבית, אם נוהגים לארח לעתים תכופות כך שהמטבח עובד בפול ווליום או מדובר בבית שאין בו הרבה תנועה והבישול הוא מינימליסטי. כמה ארונות אכסון צריכה המשפחה? מה יהיה גודלם של מוצרי החשמל? הכוונה היא לרכוש מקרר סטנדרטי או מקרר ענקי שמתאים למשפחות גדולות? האם המשפחה מעוניינת לבנות גם אי מטבח שישמש משטח עבודה נוסף? צירוף כל הפרמטרים הללו יחד, יצור תמונה של המטבח הרצוי ועל פי נתונים אלו ונתוני שטח המטבח, יתכנן האדריכל כמה סקיצות של מטבחים המתאימים למשפחה זו.

מטבח יוקרה

תכנון מטבח – מהו השלב הבא?

האדריכל יעביר את הסקיצות לבני הבית ויבהיר להם את היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשרויות, כדי שהמשפחה תקבל החלטה מושכלת על המטבח המתאים להם ביותר. נושא שיש להקפיד עליו מאד הוא מעברים רחבים בין ארונות מטבח, ובין חלל המטבח לפינת האוכל, וכך תהיה זרימה חופשית של בני הבית ולא יהיו עיכובים במקומות שבהם המעבר הוא צר.

חלון גדול שדרכו ייכנס אור למטבח, הוא יתרון גדול וזו הנאה גדולה לבשל ולאפות במטבח באור טבעי. לכן יש לבחון אפשרות זו ואם מבחינת מבנה שטח המטבח קיימת אפשרות כזו, כדאי להתקין חלון גדול בחזית המטבח.

לאחר קבלת ההחלטה על המעטפת העיצובית, מתחילים לטפל בכל שאר הנושאים, בחירת נגר או חברה המתמחה בייצור או ייבוא מטבחים. חשוב להגיע לאולמות התצוגה השונים, למפעלים ואף לבתיהם של לקוחות כדי לשמוע את חוות דעתם על היצרן, על תהליך העבודה, הגימור, והעמידה בלוח הזמנים. קיימים ארונות מטבח בסגנון מודרני, מטבח כפרי או קלאסי. האדריכל יסביר ללקוחות את ההבדלים בין הסגנונות השונים כך שתקבלו החלטה מה ההעדפה שלכם, מה יגרום לכם לאווירה חמימה ונעימה בבית. מה יהיה צבע הארונות, האם לבן או גוון בהיר אחר, האם חלק או עם פיתוחים? או לחילופין אולי אתם מעדיפים צבע כהה כמו חום.

תכנון מטבח

למבנה התכנון הפנימי של ארונות מטבח יש לתת חשיבות גבוהה. הארונות צריכים להיות תואמים להרגלים ולנוחותם של בני הבית, לדוגמה אם צורכים קורנפלקס מסוגים שונים, מכיוון שמדובר בקופסאות גבוהות, יש לתכנן מראש ארון גבוה שיתאים לאכסון מוצר בסיסי זה שקיים כל הזמן בבית ולדאוג לארון הכולל סלסלות או מגירות עם חריצים עבור הירקות כמו בצל, שום ותפוחי אדמה. כמות הארונות אמורה להתאים הן לכמות המזון המאוכסנת בדרך כלל בארונות והן לכמות כלי האוכל הקיימים במטבח המשפחתי.

אם מתכננים לבנות אי במרכז המטבח, אפשר לנצל את כל שטח האכסון הקיים מתחת לעמדת עבודה זו כדי לאכסן פריטים שאינם בשימוש תדיר כמו כלי אוכל לאורחים, כוסות יין, תבניות ומגשים שונים. מגירות, הן כלי אכסון נוח ביותר ולכן מומלץ לתכנן כמות גדולה של מגירות שתקל על הנמצאים במטבח היום-יום. חשוב לנצל את מלוא השטח כך שלא תישארנה פינות לא מנוצלות.

המשולש הקלאסי של כיור – כיריים – מקרר, הוא חשוב ביותר, יש להקפיד שיהיה מרחק סביר בין שלושת הפריטים האלה כך שדלת פתוחה של המקרר לא תפריע לאדם העומד ליד הכיור או חלילה תפגע בכיריים.

מעל ארונות המטבח התחתונים ומעל האי, יש להתקין משטחי עבודה. השוק רווי בשפע של הצעות למשטחי עבודה משיש ומומרים חדשים כמו קרוהן. גם כאן תפקידו של האדריכל לתת לכם את מלוא המידע ולכוון אתכם לגבי משטחי העבודה היעילים ביותר שיתאימו למטבח שלכם מבחינת איכות, גודל וצבע.

תהליך הקמת מטבח חדש או חידוש ארונות מטבח אינו תליך פשוט, אך עם ליווי מקצועי, הרמוני ויעיל, גם אתם תעשו זאת נכון.

newkit

כתוב/כתבי תגובה