מטבח נגיש לנכים, במה הוא שונה משאר המטבחים?

אם אחד מבני הבית הוא מתנייד על כסא גלגלים או הליכון, קרוב לוודאי שאתם חושבים איך להקל את חייו, ולהפוך את כל שטח הבית, ובפרט את המטבח למקום נגיש עבורו. מטבח מונגש יכול אפשר לאדם על כסא גלגלים להתנהל בצורה עצמאית לחלוטין, בכל הקשור להכנת אוכל לעצמו ולשאר בני הבית. 

אז מה מיוחד במטבח נגיש?

  1. ארונות המטבח – ארונות המטבח על כל תכולתם צריכות להיות נגישות לאדם המתנייד בכסא גלגלים, ולא יכול להתרומם ולעמוד על רגליו באופן תכוף, כלומר בגובה של אדם היושב על כסא, ולכן נמליץ על ארונות נמוכים ונגישים. כמו כן, באופן כללי, נעדיף מגירות עמוקות שניתן לפתוח ולסגור, מאשר ארון עם מדפים, שפעמים רבות קשה להגיע לחלקים האחוריים שלו בלי מאמץ. הארונות העליונים הינם על פי רוב בעייתים למי שיושב על כסא גלגלים, ומומלץ שהם יהיו מיועדים מראש לכלים ומוצרים שאין בהם שימוש ביום יום (כגון כלים של פסח, סירים מיוחדים ועוד. לעיתים יש אפשרות להנמיך את הארונות העליונים, שיהיו יותר נגישים עבור היושב על כסא גלגלים.
  2. ריצוף – במבטח מונגש, שימו לב שהריצוף נשאר חלק ופשוט, ללא גבשושיות מעוצבות וללא שטיחים שיפריעו לכסא הגלגלים לעבור בנוחות.
  3. מעקה – מומלץ להתקין לאורך הקירות ובמקומות מועדים לכך, מעקה או מאחז יד, שיוכל לעזור לנכה לקום מכסאו כשירצה ולעמוד על רגליו לכמה שניות או דקות כפי יכולתו וצרכו.
  4. חשמל – כשמדרים על מטבח נגיש, חשוב לשים לב לכך שהמפסקים ונקודות החשמל יהיו במקום נמוך ונח עבור מי שיושב על כסא הגלגלים. נקודות החשמל במטבח רגיל נמצאות מעל משטח העבודה, עבור אדם עם כסא גלגלים זה לא כל כך נח. המיקום הנכון יותר במטבח נגיש הוא לשים את נקודות החשמל מתחת למשטח העבודה, בצורה הגיונית ונוחה, אך גם בטיחותית.
  5.  מכשירי חשמל – במבטח נגיש, נמליץ להפריד בין תנור האפיה לבין הכיריים. תנור הבישול צריך להיות מותקן בחלק התחתון של המטבח. והכיריים צריכות להיות על משטח העבודה המונגש (יש כיום אפשרות לכיריים חשמליות, שהם נעשות חלק ממשטח העבודה הישר). וגם את המיקרוגל יש לשים במקום מספיק נמוך על משטח העבודה, על מנת שהיושבים על כסא הגלגלים יוכלו לחמם לעצמם אוכל במיקרוגל בקלות.

עוד 2 עקרונות חשובים שתדעו לפני שאתם בוחרים מטבח:

  1. בדיקת תקציב – נראה שלפני הכל אתם צריכים לעשות לכם תקציב למבטח, כמה כסף אתם מוכנים ויכולים להשקיע עליו. ישנם אפשרויות רבות לגבי חומר הגלם של הארונות, ולבסוף הבחירה תהיה תלויה גם בתקציב שלכם.
  2. עבודה אמינה – כלל זה נכון לגבי גל מטבח, ובודאי לגבי מטבח נגיש. שימו לב שהחברה שממנה אתם קונים את המטבח, היא חברה אמינה, עם שירות מסור, עמידה בסטנדרטים גבוהים, ואחריות על המבטח. אתם מוזמנים ליצור קשר ולגלות  את המקצועניות והאנושית של חברת ניוקיט, בפרט בכל הקשור למטבח מונגש.
newkit

כתוב/כתבי תגובה